Kredyt samochodowy to forma zobowiązania finansowego, w którym Kredytobiorca czasowo przekazuje część praw własnościowych nad samochodem, w zamian za uzyskanie środków finansowych na jego zakup, 17bankow.com/kredyty-samochodowe pomoże Ci porównać i wybrać najlepsze oferty. Oznacza to oczywiście, że środki te są przelewane na zasadach preferencyjnych, których nie można byłoby uzyskać w kontekście kredytów gotówkowych. Niestety korzyści te mają swoją cenę. Jedną z form przekazania tychże praw własnościowych jest bowiem przewłaszczenie karty pojazdu.
Na czym polega przewłaszczenie?
Przewłaszczenie karty pojazdu to często stosowana metoda zabezpieczenia interesów banku w przypadku zaciągnięciu kredytu samochodowego. Polega ona na wpisaniu przez bank kredytujący do karty pojazdu stosownej adnotacji, która uniemożliwia odsprzedanie auta osobom trzecim (oczywiście bez zgody banku). Dokonanie powyższego wpisu przez bank oznacza, że w pewnym sensie staje się on współwłaścicielem danego auta. Jeśli zatem Kredytobiorca przestanie spłacać swój kredyt, bank przejmie jego kredytowany pojazd i spłaci nim zobowiązanie względem siebie. Naturalnie, jeśli kredyt samochodowy zostanie w całości spłacony przez Kredytobiorcę, wtedy wpis banku zostanie usunięty z karty pojazdu, co wiąże się z przejęciem przez Kupującego pełni praw własnościowych nad tym dobrem rzeczowym.
Przewłaszczenie niejedno ma imię
Istnieje kilka rodzajów przewłaszczeń w ramach kredytu samochodowego. Różnią się one między sobą wieloma kwestiami i – w różnym stopniu – określają stopień własności osoby kupującej wybrany pojazd.
Przewłaszczenie warunkowe – jest najkorzystniejszą (z punktu widzenia Kredytobiorcy) formą przewłaszczenia. Dlaczego? Ponieważ zgodnie z jego zasadami, bank dokonuje wpisu w dokumentacji samochodu tylko wtedy, gdy kredyt nie jest spłacany rzetelnie. Oznacza to, że terminowa spłata poszczególnych rat, będzie wiązała się ze zdefiniowaniem Nabywcy jako wyłącznego właściciela danego pojazdu.
Przewłaszczenie na zabezpieczenie – polega ono na przejęciu przez bank danego samochodu w 49 procentach, wraz z kartą pojazdu. Rozwiązanie takie nie jest korzystne dla Kupującego, gdyż bank zabiera mu wspomnianą kartę pojazdu i udostępnia wyłącznie na specjalny wniosek Klienta (który to wiąże się z dodatkowymi opłatami). Oczywiście bank nie musi przekazać mu dokumentu. Może też znacznie wydłużyć czas trwania formalności związanych z jej wypożyczeniem.
Bank może również skorzystać z bardziej "tradycyjnej" formy przewłaszczenia, która polega jedynie na wprowadzeniu stosownej adnotacji do karty pojazdu. Na zapis ten powinny uważać osoby, które zamierzałyby dokonać jego zakupu. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem pozostaje udanie się do banku i podpisanie stosownych oświadczeń przez wszystkie trzy zainteresowane strony. Krok taki jest możliwy, aczkolwiek wymaga zgody banku (co w przypadku terminowej spłaty nie powinno być problemem). Oczywiście ważne jest w tym przypadku ustalenie dotychczasowej kwoty spłaconego kredytu i terminu wpłaty kolejnych rat już przez nowego "właściciela" samochodu.
Podsumowanie
Przewłaszczenie to jedna z najpopularniejszych form zabezpieczenia interesów banku, udzielającego na rzecz swego Klienta kredytu samochodowego. W praktyce jednak daje ono ogromne pole manewru bankom, które – w zależności od sytuacji Klienta – mogą zaoferować różne jego warianty. Potencjalny Kredytobiorca jest zatem zobowiązany do tego, by jak najlepiej zapoznać się z ofertą wybranego banku i dowiedzieć się, na jakich zasadach zabezpiecza on swoje interesy względem Klienta.