Kupując mieszkanie bądź budując własny dom możemy posiłkować się kredytem hipotecznym, na polskim rynku jest to możliwe już od kilkunastu lat. Przez ten czas na temat kredytu hipotecznego powstało wiele mitów i legend którymi bardzo często się posiłkujemy a które nie zawsze są prawdziwe.
Pierwszy mit dotyczy wkładu własnego. Od 2017 roku wysokość naszego wkładu własnego powinna wynosić 20 procent, jednak jak się okazuje nie jest to takie jednoznaczne i bezwzględne. Większość banków zastąpiła częściowo wkład własny ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego. A zatem w chwili obecnej większość banku wymaga tylko 10 procent wkładu własnego, brakująca kwota zostaje objęta ubezpieczeniem.
Brak historii kredytowej – brak pozytywnej decyzji o przyznaniu kredytu hipotecznego. Takiego założenia najbardziej obawiają się młode osoby które chcą ubiegać się o kredyt hipoteczny na kupno mieszkania ale nie zdążyły jeszcze zbudować pozytywnej historii kredytowej. Niewątpliwie pozytywna historia kredytowa ma duży wpływ na naszą zdolność, jednak kredyt hipoteczny rządzi się nieco innymi prawami niż kredyt gotówkowy. Banki posiadają modelowy profil potencjalnego kredytobiorcy do którego jesteśmy porównywani i brane są tu pod uwagę takie kwestie jak: wiek, historia kredytowa, wykształcenie, wysokość dochodów, okres i rodzaj zatrudnienia oraz rodzaj gospodarstwa domowego. A zatem przy udzielaniu kredytu hipotecznego historia kredytowa jest tylko jednym z wielu elementów który będzie miał wpływ na naszą zdolność. Oczywiście każdy bank posiada inny profil klienta, jednak brak historii kredytowej nie przekreśla nas w ubieganiu się o kredyt.
Gwarancja stałej raty miesięcznej przez cały okres kredytowania. Obecnie najczęściej udzielane są kredyty z różną ratą kapitałowo odsetkową. Jednak określenie stałej raty jest mylące ponieważ ze względu na możliwą zmianę oprocentowania rata ta może się zmienić. A zatem wybierając formę spłaty powinniśmy zwrócić uwagę na wszystkie części składowe oprocentowania. Podstawą wysokości oprocentowania jest marża oraz stopa procentowa. Marża jest stała natomiast wysokość stopy procentowej jest regulowana przez radę polityki pieniężnej. Oznacza to, że wysokość rat może ulegać zmianie wraz z wahaniem stóp procentowych.
Nie jestem pełnoprawny właścicielem swojego mieszkania ponieważ bank wpisany jest do księgi wieczystej. Wiele osób tak właśnie interpretuje wpis banku w księdze wieczystej jednak jest to błędne spostrzeżenie i mit. Wpis hipoteki w IV księdze na rzecz banku jest tylko zabezpieczeniem banku w sytuacji kiedy przestaniemy spłacać zaciągnięty kredyt. Zapis ten nie ma żadnego wpływu na własność nieruchomości.
Wniosek o kredyt zostanie najszybciej rozpatrzony przez bank w którym posiadam konto. Zazwyczaj chcąc ubiegać się o kredyt kierujemy swoje kroki do banku który już znamy, licząc że procedura będzie łatwiejsza i szybsza. Jak się jednak okazuje okres rozpatrywania naszego wniosku uzależniony jest od wielu różnych czynników. Każdy bank posiada swoją własną procedurę, może się też okazać że zbyt duża liczba wniosków również będzie hamulcem w udzielaniu nam kredytu i spowoduje przedłużenie. A zatem nie ma znaczenia w jakim banku będziemy wnioskować o kredyt.
Aby otrzymać kredyt musimy pracować na etacie, jak się okazuje jest to mit. Ze względu na różne sposoby otrzymywania dochodów banki posiadają specjalne kalkulatory zdolności kredytowej. A zatem nasza zdolność kredytową wyznaczana jest między innymi na podstawie dochodów przyjętych przez bank, kosztów oraz okresu kredytowania.