Decydując się na konsolidację naszym pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie tego na czym konsolidacja polega oraz sprawdzenie opłacalności tego zabiegu. Niższa rata wcale nie oznacza tego że kredyt jest tańszy Chcąc skorzystać z konsolidacji bez większych problemów musimy wcześniej zadbać o swoją zdolność kredytową. Chcąc przyspieszyć otrzymanie konsolidacji możemy wcześniej zgromadzić wszystkie potrzebne dokumenty a także szukać banku który udzieli nam takiego kredytu.
Konsolidacja pozwala nam zaoszczędzić czas i pieniądze jest również wygodnym rozwiązaniem. Połączenie kilku kredytów w jedno to też poprawa zdolności kredytowej, jest to potrzebne osobom które w najbliższym czasie będą ubiegały się o zaciągnięcie kolejnego kredytu np. kredytu hipotecznego. Konsolidując kredyty, możemy dostosować je do swoich obecnych potrzeb i możliwości finansowych. Dobrze dobrana konsolidacja pozwoli nam na zaoszczędzenie pieniędzy zmniejsza również ryzyko wplątania się w spiralę kredytową. A zatem w chwili kiedy mamy obawy, że w przyszłości będziemy mieć problem ze spłatą zadłużenia powinniśmy pomyśleć jak pozbyć się tego problemu. Jeżeli nasza historia kredytowa jest w porządku możemy pomyśleć nad konsolidacją. Jednak zanim to nastąpi wart o się dobrze przygotować do tego kroku.
Czy konsolidacja jest opłacalna
Konsolidacja kredytów to duże udogodnienie. Jednak, zanim połączymy ze sobą wszystkie kredyty powinniśmy sprawdzić, czy na pewno to rozwiązanie się opłaci. Warto porównać wysokość rat sprzed i po konsolidacji, dowiemy się wówczas czy zabieg przyniesie nam oszczędności i czy faktycznie nowa rata bedzie niższa niż suma poprzednich. Łącząc swoje wszystkie długi, wydłużamy tym samym okres spłaty niektórych z nich. W związku z tym sumując wszystkie raty, które będziemy regulować w banku może okazać się, że ostatecznie zapłacimy więcej, niż jakbyśmy spłacali zobowiązania oddzielnie, tak jak robiliśmy to do tej pory. Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego powinniśmy przeanalizować wszystkie koszty, które będą z tym związane. Wysokość prowizji bankowej od przyznania nam kredytu konsolidacyjnego, a także koszty związane ze spłatą naszych wcześniejszych zobowiązań przed terminem mogą okazać się na tyle wysokie, że konsolidacja nie będzie dla nas opłacalnym rozwiązaniem.